Wikipedia jest zła

Niedawno obchodziliśmy 10 urodziny Wikipedii. Zainicjowany przez Jimmy’ego Walesa projekt jest obecnie jedną z najpopularniejszych witryn internetowych i całkowicie zrewolucjonizował dostęp do wiedzy poprzez sieć. Mimo wszystkich swoich ułomności, działająca w kilkuset wersjach językowych internetowa encyklopedia jest bez wątpienia wielce pozytywnym zjawiskiem.

Z okazji 10 urodzin Wikipedii został jej poświęcony artykuł Szymona Babuchowskiego w Gościu niedzielnym z dnia 16 stycznia. Redaktor tego ponoć najlepiej sprzedającego się w Polsce tygodnika przytoczył krótką historię powstania serwisu i opisał po łebkach na jakich zasadach on funkcjonuje. Drugą część swojego eseju poświęcił jednak na wykazanie, jaka to ta Wikipedia jest zła i niedobra. Już pal licho, że zmorą Wikipedii jest weryfikowalność wielu haseł (słynna akcja z Henrykiem Batutą) i to że nieraz straszne bzdury tkwią w artykułach latami – mimo wszystko każdy kto interesuje się Wolną Encyklopedią wie, że przynajmniej w ostatnich kilkunastu miesiącach jej wiarygodność niebagatelnie się poprawiła. Nie to jest jednak podstawowy zarzut Babuchowskiego wobec Wikipedii. Najgorsze jego zdaniem jest to, iż obowiązuje w niej zasada neutralnego punktu widzenia. Czym jest neutralny punkt widzenia według redaktora GN? "’Neutralnością światopoglądową”, będącą nierzadko zawoalowaną formą walki z religią. Tak więc już wiemy – Wikipedia jest ZŁA, a jest ZŁA dlatego iż jest bezbożna. Ten okropny serwis ma wpisaną w swój regulamin zasadę iż hasło wymaga "przedstawienia wielu punktów widzenia w taki sposób, aby każdy z nich był opisany rzetelnie". I to się panu Babuchowskiemu nie podoba, bo ku jego złości Wikipedia w kwestiach kontrowersyjnych "nie chce przyznać racji żadnej ze stron".

Straszna Wikipedia walczy z religią, nie przyznaje iż nauczanie Kościoła katolickiego jest słuszne i nieomylne, nie uwzględnia też roli Opatrzności w dziejach. Na szczęście katolik może sięgnąć po inne, bardziej wiarygodne źródło wiedzy. Jakiś czas temu do innego katolickiego tygodnika, Niedzieli, dołączona była zredagowana przez jej naczelnego "praca naukowa" o obrazie Matki Bożej z Guadelupe. Jeden z rozdziałów poświęcony był wpływowi tegoż to obrazu na dzieje świata. I tak dowiemy się, że za wstawiennictwem MB z Guadelupe w ciągu 7 lat dokonał się cud nawrócenia 4 milionów Indian. To nie konkwistadorzy wyżynali w pień tubylcze ludy Ameryki Środkowej, to Matka Pana ich cudownie nawracała. Podobnież bitwa pod Lepanto z 1571 roku nie została wygrana przez Wenecjan dlatego że mieli lepsze od Turków okręty, lecz dlatego iż modlili się przed podobizną obrazu Matki Bożej z Guadelupe. Pora zweryfikować treść haseł na Wikipedii tak, aby przedstawiały niepodważalne historyczne fakty.

 

Co sądzisz o tym wpisie?
  • Genialny (20)
  • Świetny (4)
  • Niezły (3)
  • Kiepski (1)
  • Beznadziejny (3)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O autorze

  • feanarofeanaro

    Historyk wyznający słowiańskich bogów. Z chrześcijaństwem i jego apologetami będzie polemizował nie tylko z perspektywy historycznej.

Archiwa

W ostatnich 7 dniach


21
Unique
Visitors
Powered By Google Analytics