Piłat okiem chrześcijańskiego historyka

Czytam dalej książkę Ciecieląga, ale wymaga to ode mnie coraz większego samozaparcia. Pomijam fakt, że jest napisana fatalną polszczyzną, że pełno w niej powtórzeń i pustych spekulacji. Przeszedłem właśnie do rozdziału „Poncjusz Piłat i Jezus”. Tutaj autor zaczyna wręcz bredzić, porzucając zupełnie role historyka. Choć stale podważał wiarygodność Flawiusza i Filona, gdy zaczyna pisać o relacji Marka – wszelki krytycyzm go opada, a on sam pada na kolana.
Kilka „kwiatków”:

„Udali się (Żydzi) do Cezarei Nadmorskiej, gdzie spokojnym, acz zdecydowanym naciskiem, wymusili zmianę decyzji Piłata. Co więcej, od ewentualnej przemocy chcieli wybrać śmierć, które to zachowanie zresztą bardziej leżało w naturze Żydów i judaizmu niż przemoc”(41)

Nie wiem czy to zdanie zasługuje na komentarz, ale autor widać nigdy nie czytał Starego Testamentu i nie pamięta za co Saul utracił łaskę Jahwe (1SM XV).

„Bez wiątpienia Piłat kompletnie nie rozumiał mesjanizmu Jezusa i to niezależnie od tego, czy traktował go w kategoriach politycznych, czy też doszukiwał się w nim materialnej czy ziemskiej władzy królewskiej. Bowiem królestwo Jezusa było nie z tej ziemi”

– pisze to całkiem serio!

„Poniżanie, jakiego doznał ze strony rzymskich żołnierzy (korona cierniowa), jest dowodem na całkowite niezrozumienie zarówno przez elity żydowskie jak i tym bardziej Rzymian istoty posługi mesjańskiej Jezusa, która nie była zgodna z dotychczasowymi wyobrażeniami.”

😀

Kolejny fragment, do którego autor się na szczęście dystansuje nadaje się bardziej do działu Szaleństwo chrześcijaństwa:

„Niektórzy w zdziwieniu Piłata (chodzi o słowo thaumadzo) doszukiwali się nawet konotacji religijnych dowodząc np. że Piłat stał się świadkiem boskości stojącego przed nim oskarzonego Jezusa. Są jednak tacy, którzy wołają o zachowanie rozsądku i nie usiłują dowodzić, że Piłat pojął sens boskiej mocy Jezusa.” (Autor oczywiście pojął).

Gdyby nie to, że już dużo do końca nie zostało dałbym sobie spokój z dalszą lekturą.

Co sądzisz o tym wpisie?
  • Genialny (0)
  • Świetny (0)
  • Niezły (0)
  • Kiepski (0)
  • Beznadziejny (0)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O autorze

  • oribasiosoribasios

    Był wybitnym lekarzem, przyjacielem cesarza Juliana. Wsławił się sporządzeniem wyciągów z dzieł medycznych, które potem kolejnym pokoleniom służyły za podręczniki. Dla nas będzie sporządzał wyciągi z innych dzieł aby leczyć inną chorobę. Poszukiwacz zaginionego sensu greckich mitów. Samozwańczy reformator hellenizmu.

Archiwa

W ostatnich 7 dniach


11
Unique
Visitors
Powered By Google Analytics