Pasja cd

Kolejny Logos Porfiriusza
1. To, że wszystkie inne opowieści, które oni napisali o Jego śmierci, powstały z domysłów, pokaże także inny cytat. Bo jedynie Jan mówi: Kiedy podeszli do Jezusa, widząc, że już skonał, nie połamali Jego nóg. Lecz jeden z żołnierzy przekłuł włócznią Jego bok i natychmiast wypłynęła krew i woda 2. Tylko Jan to zapisał i nikt więcej. Chce on potwierdzić swój przekaz mówiąc: ten, który to widział, daje świadectwo – a jego świadectwo jest prawdziwe. 3. Dla mnie to słowa głupca. Jakże może jakiekolwiek świadectwo być prawdziwe, jeśli odnosi się do wydarzenia, które nie miało miejsca? Człowiek może świadczyć o czymś, co rzeczywiście miało miejsce; nie może zaś składać świadectwa o czymś, co jest nierealne.

Oczywiście to tylko tytułem wstępu. Po pierwsze widzimy, że każdy pisze co innego. Można by oczywiście argumentować, że każdy zauważył inny aspekt tej samej rzeczywistości, ale… ileż można powiedzieć ostatnich słów? Ile razy można skonać?

Jeśli chodzi o Piłata, to cały ten dialog wydaje się w najwyższym stopniu nieprawdopodobny – niby skąd autorzy ewangelii posiadli tę wiedzę? Wszak nie od Piłata, a ze swym mistrzem słowa już – wedle tego opisu – nie zamienili.

Zresztą radzę zajrzeć do fragmentów Flawiusza na temat Piłata, tuż przed tym sfałszowanym przez galilejczyków, wydaje mi się, że to jakby nie do końca ten sam człowiek

Co sądzisz o tym wpisie?
  • Genialny (0)
  • Świetny (0)
  • Niezły (0)
  • Kiepski (0)
  • Beznadziejny (0)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O autorze

  • oribasiosoribasios

    Był wybitnym lekarzem, przyjacielem cesarza Juliana. Wsławił się sporządzeniem wyciągów z dzieł medycznych, które potem kolejnym pokoleniom służyły za podręczniki. Dla nas będzie sporządzał wyciągi z innych dzieł aby leczyć inną chorobę. Poszukiwacz zaginionego sensu greckich mitów. Samozwańczy reformator hellenizmu.

Archiwa

W ostatnich 7 dniach


11
Unique
Visitors
Powered By Google Analytics