Pasja

Obawiam się, że Zaratustra otworzył puszkę Pandory, wspominając o Piłacie. Trudno bowiem o bardziej zakłamany fragment Nowego Testamentu jak pasja. Jak zauważył mistrz Porfiriusz: (logos 23)

Ewangeliści byli twórcami, nie historykami wydarzeń i czynów dotyczących Jezusa. 2. Każdy z nich napisał sprawozdanie z Pasji, które nie współbrzmiało z innymi, lecz było z nimi sprzeczne w najwyż­szym stopniu. Jeden zanotował, że pewien człowiek nasączył gąbkę octem i podał ją ukrzyżowanemu. . 3. Inny mówi co innego: gdy przyszli na miejsce zwane Golgotą, dali Mu pić wino zaprawione goryczą, a kiedy je skosztował, nie pił, a nieco dalej: około godziny dziewiątej Jezus zawołał donośnym głosem mówiąc: Eli, Eli lema sabachthanil, to znaczy: Boże mój, Boże mój, czemuś Mnie opuścił?. To jest według Mateusza. 4. Jeszcze inny mówi: stało tam naczynie pełne octu. Nałożono więc na hizop gąbkę pełną octu i podano Mu do ust. Kiedy skosztował octu rzekł: wykonało się. A skłoniwszy głowę oddał ducha. Chodzi tu o Jana. 5. Ale jeszcze inny opisuje to w ten sposób: I zawołał donośnym głosem: Ojcze w Twoje ręce powierzam ducha mojego. A to wydarzyło się według Łukasza.
6. Można więc potraktować te przestarzałe i sprzeczne relacje jako opisy cierpień nie jednego, lecz wielu ludzi. Gdyż kiedy jeden mówi: w Twoje ręce powierzam ducha mojego, to drugi: wykonało się, jeszcze inny: Boże mój, Boże, czemuś mnie opuścił, a ostatni: Boże mój, Boże, dla­czego czynisz mi zarzuty?. Okazuje się, że te sprzeczne i wymyślone opisy, wskazują albo na wielu ludzi ukrzyżowanych, albo na jednego, konającego w cierpieniach, który nie pozostawił jednoznacznych wspomnień swojej agonii w pamięci obecnych. Jeśli zatem ci autorzy nie byli w stanie opisać zgod­nie z prawdą sposobu jego konania, to nie pozostawili także jasnego zapisu w innych częściach {ich opowieści}.

Co sądzisz o tym wpisie?
  • Genialny (0)
  • Świetny (1)
  • Niezły (0)
  • Kiepski (0)
  • Beznadziejny (1)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O autorze

  • oribasiosoribasios

    Był wybitnym lekarzem, przyjacielem cesarza Juliana. Wsławił się sporządzeniem wyciągów z dzieł medycznych, które potem kolejnym pokoleniom służyły za podręczniki. Dla nas będzie sporządzał wyciągi z innych dzieł aby leczyć inną chorobę. Poszukiwacz zaginionego sensu greckich mitów. Samozwańczy reformator hellenizmu.

Archiwa

W ostatnich 7 dniach


11
Unique
Visitors
Powered By Google Analytics