Nie będziesz miał Bogów cudzych przede mną!

Bawi mnie to, jak polscy katolicy odwołują się do tego przykazania. Nie wiedzą lub też nie chcą wiedzieć, że jest to przykazanie żywcem wyjęte z żydowskiego dekalogu. Dekalogu, który funkcjonuje od pradawnych czasów, od kiedy żydzi mają swojego boga plemiennego Jahwe (nie użyję słowa bożka, jak lubią to robić wyznawcy wszelkich „objawionych ” religii w stosunku do religii politeistycznych, „pogańskich”). Jahwe jest dziś henoteistycznym bóstwem żydów zaadoptowanym przez chrześcijan jako Bóg Ojciec. A co do obcości, to przecież żydowski bóg jest bogiem dla naszych przodków obcym. To tak jakby w miejsce ojca przyszedł ojczym i zakazał nazywać naszego biologicznego ojca takim określeniem jak „tato”, „ojcze”, i sam uzurpował sobie prawo do tego miana! Tak jest z chrześcijaństwem właśnie, które dla pogan było zupełnie nową, obcą i przybraną – w ramach przymusowego, politycznego prozelityzmu – religią. W Rzymie w IV w., a na ziemiach polskich w wieku X. Nasi przodkowie nie mieli wyboru – odtąd na ojczyma i macochę musimy mówić (ale czy wszyscy?): ojcze i matko. Prawdziwi rodzice zostali zabici i zapomniani (?). Niemal wszelki ślad po nich zaginął. A jeśli ktoś chciałby ich poznać, usłyszy: Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną! Inaczej mówiąc – to my jesteśmy twoimi prawdziwymi rodzicami… To ja jestem twoim prawdziwym ojcem od samego początku, od twojego narodzenia! Nie waż się nawet wypowiadać imienia tego „bałwana” i oddawać mu cześć i pokłony!
Ile w tym prawdy? Niech każdy sam sobie rozważy.

Co sądzisz o tym wpisie?
 • Genialny (2)
 • Świetny (2)
 • Niezły (1)
 • Kiepski (0)
 • Beznadziejny (12)

One thought on “Nie będziesz miał Bogów cudzych przede mną!

 1. hmmm… mój drogi, niestety masz troszkę braki w wiedzy teologicznej:)

  pięcioksiąg Mojżesza jest żywcem wcielony do kanonu ksiąg Biblii/Pisma Świętego – jest to pierwsze 5 ksiąg tego owego ‚chrześcijańskiego’ Pisma Świętego. właśnie tam, w księdze Wyjścia przedstawiona została scena obdarowania Mojżesza [a przez to całego narodu Izraelskiego] kamiennymi tablicami z zapisanym na nich Dekalogiem.

  Jahwe jest tą samą Osobą u żydów i u chrześcijan:)

  co do samego przykazania – patrząc na historię izraelitów – był to „naród o twardym karku” [patrz pięcioksiąg], zatem musiał dostać konkretne, proste, jasne i twarde drogowskazy. Jahwe nie jest Bogiem mieczaków. jest Bogiem potęgi, władzy, królów, walk. – zanim zaczniesz się wypowiadać, radzę zagłębić się w historię danego narodu czy religii:)
  a poza tym, patrząc życiowo – jeśli ojciec nie jest twardy i konsekwentny [ale w mądry sposób], to dzieci robią co chcą i najczęściej nic dobrego z nich nie wyrasta…trochę psychologii też się kłania:)

  mówisz o przyjściu ojczyma w miejsce ojca… a może to właśnie Ojciec przyszedł odzyskać swoje dzieci?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O autorze

 • [ermikles][ermikles]

  należał do Ύπατο Συμβούλιο των Ελλήνων Εθνικών (The Supreme Council of Ethnikoi Hellenes), czyli Najwyższej Rady Etnicznych Hellenów - ruchu kulturowego i religijnego zajmującego się rekonstrukcją cywilizacji helleńskiej na terenie współczesnej Grecji. Jego celem było osiągnięcie tej samej postawy wobec bytu, jaka charakteryzowała starożytnych Hellenów, a także innych Europejczyków przed epidemią zabójczego zabobonu galilejskiej sekty "ubogich duchem i ciałem", propagującej wartości "nie z tego świata", dlatego też z natury swojej całkowicie wrogiej temu światu, jego "pogańskiej" cywilizacji i kulturze. Zmarł w październiku 2010 w wieku 41 lat.

Archiwa

W ostatnich 7 dniach


9
Unique
Visitors
Powered By Google Analytics