Jacyśmy niewinni!

Radio watykańskie, a za nim portal wiara.pl zamieszcza ciekawą notatkę. Episkopat Francji wydał dokument przypominający zasady postępowania z księżmi pedofilami. Aby jednak nie stworzyć wrażenia, że problem jest istotny, dokument przypomina coś jeszcze, i szczególnie to uwypukla:

Przy okazji jego kolejnego wznowienia, episkopat zlecił badania we wszystkich diecezjach. Miały one określić aktualną skalę tego zjawiska. Okazało się, że jest ono marginalne. W więzieniach przebywa 9 księży. 45 odsiedziało już swą karę. W sprawie 51 prowadzone jest postępowanie. W sumie we francuskim Kościele posługuje aktualnie 19 640 kapłanów.

Tak właśnie zatytułowano ową notkę: Francja: W Kościele pedofilia zjawiskiem marginalnym.

Przyznajcie, odetchnęliście z ulgą. Nie odetchnęliście? Dlaczego? Dlatego szanowny Episkopacie Francji, że to zupełnie nie o to chodzi. Nie jest winą Kościoła, że znajdą się w jego gronie pedofile. Tacy faceci powinni być błyskawicznie wsadzani za kratki, a najlepiej kastrowani. Winą Kościoła jest, że dokument określający zasady „bezpiecznego środowiska dzieci” (o, wy mistrzowie eufemizmów!) ukazał się dopiero dziesięć lat temu, że przez wszystkie dotychczasowe lata funkcjonował ściśle tajny dokument, przechowywany dotąd pieczołowicie w biskupich sejfach, przetłumaczony ostatnio przez Dariusza Kota. Winą są zasady tam odgórnie ustanowione, które dobro ofiar uwzględniały na samym końcu, nakazywały im milczenie pod groźbą ekskomuniki, a bardziej troszczyły się o tzw. „dobro Kościoła”, które pozostawiały w imię tego dobra przestępców na wolności.

Skala ma tu drugorzędne znaczenie. Czy gdyby istniała instrukcja zalecająca księży eks-nazistów, zbrodniarzy wojennych, skrycie wysyłać do Ameryki Łacińskiej, czy miałoby znaczenie, iż takich księży przez ostatnie lata nie było w ogóle?

Co sądzisz o tym wpisie?
 • Genialny (3)
 • Świetny (5)
 • Niezły (0)
 • Kiepski (0)
 • Beznadziejny (0)

One thought on “Jacyśmy niewinni!

 1. Plotka z Wikileaks trochę naświetlają prawdziwą postawę Watykanu
  „Wnioski o udzielenie informacji kierowane przez komisję sędzi Yvonne Murphy, badającą przypadki pedofilii w irlandzkim Kościele, „uraziły wielu ludzi w Watykanie(…), gdyż uważali je oni za zniewagę wobec suwerenności Watykanu”
  Według depeszy komisja pani Murphy zwróciła się bezpośrednio do przedstawicieli Watykanu, z pominięciem drogi dyplomatycznej. Wywołało to wściekłość Watykanu, który wyrzucił rządowi irlandzkiemu, że nie domaga się od komisji respektowania watykańskich procedur ubiegania się o informacje.Ambasador Irlandii w Watykanie Noel Fahey określił ten okres jako „najtrudniejszy kryzys, z jakim miał do czynienia” – wynika z depeszy.” za:http://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/313055,wikileaks-o-pedofilii-watykan-odmowil-wspolpracy.html?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+Dziennik-Wiadomosci+%28RSS+-+Dziennik+-+Wiadomosci%29

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O autorze

 • oribasiosoribasios

  Był wybitnym lekarzem, przyjacielem cesarza Juliana. Wsławił się sporządzeniem wyciągów z dzieł medycznych, które potem kolejnym pokoleniom służyły za podręczniki. Dla nas będzie sporządzał wyciągi z innych dzieł aby leczyć inną chorobę. Poszukiwacz zaginionego sensu greckich mitów. Samozwańczy reformator hellenizmu.

Archiwa

W ostatnich 7 dniach


11
Unique
Visitors
Powered By Google Analytics