I kto teraz będzie opierał księży?

Alarmujące (dla krk) informacje z kręgów Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonnych. Oto w ciągu ostatnich 10 lat liczba kandydatek do zakonów spadła o 50%. W poprzednim roku tę drogę życia zaryzykowało jedynie 337 pań. Inne dane również pokazują tendencję spadkową w stanie osobowym kobiecych legionów kościoła:


„Pierwsze śluby zakonne złożyło 200 sióstr (rok wcześniej było ich 280), a 284 złożyły śluby wieczyste (rok wcześniej takich profesek było 294). Obecnie w Polsce jest 1447 sióstr zakonnych — juniorystek czyli takich, które złożyły śluby czasowe. Przed rokiem grono to liczyło 1563 zakonnice. W minionym roku ze zgromadzeń zakonnych odeszły 83 siostry juniorystki, 34 nowicjuszki i 82 kandydatki.”


Siostry i matki zakonne naturalnie zastanawiają się nad przyczynami tego stanu rzeczy. Albo udają, że się zastanawiają. Jak pokazuje poniższa wypowiedź sekretarz KWPZ, w gruncie rzeczy doskonale wiedzą:


„Zdaniem m. Olech, nie będzie powołań — jeżeli w parafiach nie będzie odpowiedniego duszpasterstwa rodzin, duszpasterstwa dzieci i młodzieży a przede wszystkim jeśli nie będzie autentycznego przekonania, że życie konsekrowane jest potrzebne w Kościele. Choć — jak dodała — wciąż pozostaje otwarta kwestia: „po co te kobiety konsekrowane są Kościołowi potrzebne?”” (podkr. moje).


Jak to po co? Niech siostry zapytają dowolnego księdza, a z pewnością wyczerpująco odpowie! A kto będzie mu prał bieliznę, zapraszał na wystawne obiady, kto będzie sprzątał w kościele, kto będzie zajmował się brudną robotą w kancelariach parafialnych, a na kim ksiądz będzie mógł bezkarnie zademonstrować swą wyższość i mizogynizm? Aż strach pomyśleć!

Co sądzisz o tym wpisie?
 • Genialny (1)
 • Świetny (2)
 • Niezły (0)
 • Kiepski (0)
 • Beznadziejny (0)

One thought on “I kto teraz będzie opierał księży?

 1. Racja – kobiety konsekrowane są potrzebne Kościołowi do wykonywania służebnych prac. Nie ma mowy o równouprawnieniu. Choć są konsekrowane, czyli tak naprawdę uważane przez Kościół za lepsze niż świeckie, niewiele znaczą w porównaniu z kapłanami. .. Maryja, choć uwielbiana, ma o wiele niższą pozycję niż jej syn.
  Tak też o wiele niższą pozycję mają kobiety w kościele.
  Męska dominacja zwycięża. Wzór kobiety w Kościele – Maryję, obiektywnie nie można uznać za prawdziwą kobietę. Ale przecież prawdziwych mężczyzn też w kościele nie ma…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O autorze

 • ZoroastresZoroastres

  Mój pseudonim pochodzi od bohatera książki Nietzschego, mojego ulubionego filozofa. Jestem hellenistą reformowanym, współautorem projektu Olympeion, w ramach którego szukamy współczesnych form dla swej wiary (patrz też blog olympeion). Hobbystycznie zwalczam monoteizmy, takie jak chrześcijaństwo czy islam (na blogu panislam). Łączę w tej krytyce podejście socjologiczne z inspiracjami nietzcheańskimi. Nie mam natomiast - wbrew pozorom - nic wspólnego z zaratustrianizmem. Przeczytaj też : wywiad ze mną

Archiwa

W ostatnich 7 dniach


11
Unique
Visitors
Powered By Google Analytics